Czerwiec upływa pod znakiem piłki nożnej. Skalą zainteresowania Euro bije wszystkie inne tematy. My polecamy fotoreportaż ze Stadionu Narodowego, a dokładniej z realizacji instalacji klimatyzacyjnych i grzewczych oraz rozmowę z kierownikiem tych robót.
Czerwiec to także miesiąc, w którym Dania kończy prezydencję w UE.
Ten kraj wykorzystał prezydencję do pokazania swoich osiągnięć na rzecz
poprawy efektywności energetycznej. W rozmowie z nami Thomas Møller, ambasador Danii mówi, co sądzi o polskim rynku budowlanym
i możliwościach pracy polskich inżynierów za granicą, a także o
kształceniu studentów i rządowym wsparciu dla zielonych technologii.
Duński Plan Energetyczny zakłada rezygnację ze stosowania kotłów gazowych i olejowych
oraz zwiększenie udziału OZE do 62% w 2020 r. i… 100% w 2050 r.! O tym w
rozmowie z polskim profesorem pracującym na duńskiej uczelni. Polecamy
także artykuł, którego współautorem jest profesor DTU, na temat sposobu
obliczania rocznego zużycia energii cieplnej przez systemy grzewcze.
A jak zmniejszać zużycie energii grzewczej? Piszemy o możliwości zmniejszenia kosztów produkcji ciepła w kotłowni gazowej oraz o termostatach i regulatorach temperatury. W skali rocznej zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu o 1°C pozwala uzyskać ok. 6% oszczędności energii, zatem sterowanie temperaturą w pomieszczeniach ma niebagatelne znaczenie.
Inną metodą oszczędzania energii jest zastosowanie kurtyn powietrznych. Kurtyny muszą jednak poprawnie współpracować z innymi systemami grzewczo-chłodzącymi i nie zakłócać ich pracy.
Piszemy także o kaprysach działania wentylacji naturalnej oraz o tym, jak ocenić sprawność działania systemów wentylacyjnych.
Specjalistom od instalacji wodociągowych polecamy artykuł, w którym zweryfikowano poprawność uproszczonej metody obliczania przepływów wody na podstawie wyników badań rzeczywistego zużycia wody w przedszkolach.