Statuetki LIDER INSTALACJI 2018 przyznane!
24.04.2018

Lider Instalacji 2018
Fot. Grupa Medium

Jury oceniało zgłoszone do konkursu produkty pod względem innowacyjności i rozwiązań sprzyjających środowisku oraz działań marketingowych i popularyzacji nowoczesnych technologii.

W tym roku w konkursie LIDER INSTALACJI wyłoniono laureatów w następujących kategoriach:

MARKETING I ROZWÓJ RYNKOWY FIRMY

Firma Viessmann Sp. z o.o. - za wieloletnią edukację polskich instalatorów w Akademii Viessmann oraz wkład w rozwój kompetencji instalatorów OZE

 

Kształcenie specjalistów jest priorytetowym elementem działalności firmy Viessmann. Od 2003 roku firma oferuje kompleksowe kształcenie w Szkole Nowoczesnych Technik Grzewczych Akademii Viessmann ze szczególnym akcentem na technologie odnawialnych źródeł energii.

 

 

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

Regulator zdalnego sterowania EasyControl CT 200 firmy Robert Bosch Sp. z o.o.

To system sterowania pracą kotła grzewczego, instalacji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej poprzez bezprzewodową komunikację między regulatorem podłączonym do kotła a elektronicznymi grzejnikowymi głowicami termostatycznymi. System może być zarządzany zarówno z poziomu regulatora, jak i urządzeń mobilnych. Zapewnia zwiększenie sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania nawet o 5%.

 

 

OGRZEWNICTWO

Gazowy kocioł kondensacyjny o dużej mocy EcoCondens CRYSTAL 100 firmy Termet S.A.

Kocioł wysokiej mocy wyróżnia się parametrami użytkowo-technicznymi, wysokosprawnym wymiennikiem, szerokim zakresem modulacji mocy, cichą pracą i przyjazną obsługą oraz niską emisją. Jego wysoka efektywność, zwłaszcza w zakresie małych mocy, predysponuje go do ogrzewania budynków i mieszkań niskoenergetycznych. Sterownik kotła pełni też funkcję menadżera w układach kaskadowych (do 600 kW) - pierwszy kocioł steruje układem, a pozostałe są podporządkowane. Ma możliwość podłączenia i sterowania układem solarnym.

 

INSTALACJE CENTRALNEGO OGRZEWANIA I CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ

Kompaktowy separator powietrza DiscalSlim serii 551 firmy Caleffi Poland Sp. z o.o.

To innowacyjne rozwiązanie w zakresie separacji powietrza w instalacjach centralnego ogrzewania. W komorze separacji czynnik wprowadzany jest w turbulencje, mikropęcherzyki powietrza są oddzielane i usuwane poprzez kanaliki odpływowe, a następnie przez zawór odpowietrzający. Dzięki zredukowanym wymiarom oraz regulowanej pozycji przyłączy separator może być zastosowany w miejscach o ograniczonej przestrzeni na przewodach poziomych lub pionowych z komorą odpowietrzania ustawioną pionowo.

 

Dwufunkcyjna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego z pompą elektroniczną GPA II firmy Ferro S.A.

Dzięki innowacyjnej konstrukcji pozwala na połączenie rozdzielacza grzejnikowego (np. serii N-RO) oraz rozdzielacza do ogrzewania płaszczyznowego (np. serii N-RZP) w jeden kompaktowy system. Służy do obniżenia i utrzymania żądanej temperatury czynnika grzewczego w układzie ogrzewania płaszczyznowego oraz połączenia go z wysokoparametrową instalacją grzejnikową. Wyróżnia się zastosowaniem termostatycznego zaworu mieszającego zamiast zaworu wyposażonego w głowicę termostatyczną z kapilarą.

 

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Pompy ciepła Neoheat Fuji Electric zgłoszone przez firmę Iglotech Sp. z o.o.

To powietrzne inwerterowe pompy ciepła do zasilania instalacji centralnego ogrzewania (obiegów grzejnikowego i płaszczyznowego) oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Mogą stanowić samodzielne źródło dla c.o. i c.w.u. lub współpracować np. z kolektorami słonecznymi lub kotłami. Mają funkcję chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim. Technologia inwertera umożliwia regulację mocy grzewczej w zależności od aktualnych potrzeb. Wyróżniają się wysoką efektywnością - SCOP do 4,48 (176%) - i pracą w temperaturze zewnętrznej do -20°C.

 

W internetowym głosowaniu Czytelników nagrodę Lider Instalacji 2018 otrzymały:

Regulator Lindab UltraLink FTCU zgłoszony przez firmę Lindab Sp. z o.o.

To innowacyjny regulator wykorzystujący sensory ultradźwiękowe do pomiarów wydatku, prędkości przepływu i temperatury w przewodzie wentylacyjnym. Umożliwia precyzyjne pomiary przy przepływie już od 0,5 m/s bez generowania dodatkowego oporu i zakłóceń strumienia powietrza. Możliwość integracji z systemem zarządzania budynkiem i komunikacja poprzez Modbus dają szerokie możliwości optymalizacji systemów VAV.

High Integrated Comfort System zgłoszony przez firmę Venture Industries Sp. z o.o.

To system wentylacji mieszkaniowej stworzony z myślą o budownictwie wielorodzinnym. W jego skład wchodzą m.in.: wentylatory, tłumiki, nawiewniki oraz regulatory i kratki wywiewne. 

Dzięki zastosowaniu systemu wentylacja mieszkań jest uniezależniona od warunków atmosferycznych i działa bez względu na porę roku, zapewniając komfort użytkownikom mieszkań.
System ma szerokie możliwości sterowania i jest prosty w obsłudze. Wyposażony został w komunikację BMS (MODBUS) i ma możliwość zmiany ciśnienia zadanego, jak również automatycznego dostrojenia nastaw regulatora do parametrów instalacji wentylacyjnej.

 

Przyznano także nagrody specjalne: 

  • dla prof. Anny Bogdan, wiceprezes Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, za integrację młodych specjalistów branży instalacyjnej i rozwijanie współpracy międzynarodowej przez PZITS. 
  • dla Tomasza Żuchowskiego, wieloletniego pracownika resortu budownictwa, za inicjowanie działań na rzecz zmian w prawie regulujących kwestie techniczno-budowlane i ładu przestrzennego oraz wspieranie innowacji w polskim budownictwie.

Nagrody odebrali:

  • Sebastian Walerysiak, prezes zarządu Viessmann Sp. z o.o.
  • Krzysztof Ciemięga, dyrektor generalny Bosch Termotechnika
  • Ryszard Satyła, prezes zarządu, oraz Mieczysław Zubowicz, dyrektor handlowy Termet S.A.
  • Tomasz Kukułka, dyrektor zarządzający Caleffi Poland Sp. z.o.o.
  • Damian Majer, dyrektor ds. sprzedaży hurtowej FERRO S.A.
  • Mariusz Białobrzewski, dział marketingu Venture Industries Sp. z o.o. 
  • w imieniu prof. Anny Bogdan - Wojciech Ratajczak, przewodniczący Głównej Komisji Legislacyjnej oraz Głównej Sekcji COWIA PZITS 
  • Tomasz Żuchowski


Nagrody wręczyli:

  • Bogusława Wiewiórowska-Paradowska, członek zarządu Grupy Medium, 
  • Janusz Starościk, prezes Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPiUG).

O Konkursie

Celem konkursu LIDER INSTALACJI jest promocja najlepszych rozwiązań technicznych w branży instalacyjnej (medium – kropla wody – symbolizuje to, co doskonałe). Redakcja zwraca w ten sposób uwagę Czytelników na najnowsze rozwiązania technologiczne, gwarantujące uzyskanie efektów ekonomicznych i przynoszące satysfakcję użytkownikom, a także na usługi i działania firm zasługujące na szczególne wyróżnienie.