"Porwanie na Krecie" to niezwykła historia porwania niemieckiego generała Kreipe'a przez Patricka Leigha Fermora i Williamia Stanleya Mossa - dwóch agentów z kierownictwa operacji specjalnych (Special Operations Executive, SOE) w Kairze, wspieranych przez kilku zaprzyjaźnionych z nimi partyzntów.
Kreta od pierwszych dni hitlerowskiej okupacji spływała krwią
mieszkańców. Na tak strategicznej wyspie Führer nie mógł pozwolić sobie
na nieporządek. O nazistowski Ordnung dbał „Rzeźnik z Krety”, gen.
Friedrich-Wilhelm Müller. Nic więc dziwnego, że to właśnie on, a w
wyniku zmiany planów – jego następca, gen. Heinrich Kreipe, stał się
celem akcji porwania, zorganizowanej przez agentów SOE i grecki ruch
oporu. O pełnej napięcia nocy 26 kwietnia 1944, a także przygotowaniach
do niej i jej następstwach, opowiada Rick Stroud w książce „Porwanie na
Krecie”, wydanej przez Grupę MEDIUM w ramach serii „Szerokie Horyzonty”.
PRZECZYTAJ >> |
Porwanie na Krecie. Prawdziwa historia uprowadzenia nazistowskiego generała Rick Stroud Wydawca: Grupa Medium Książka wydana po raz pierwszy w 2014 r. ISBN: 978-83-64094-44-6 oprawa: miękka |
SPRAWDŹ CENĘ >> |
Zamów książkę "PORWANIE NA KRECIE" w Księgarni Militarnej >>
Kreipe usadowił się w skórzanym fotelu koło kierowcy, i zapytał czy według niego zostały wykonane jego polecenia ustawienia barierek bezpieczeństwa na skrzyżowaniu dróg między Archanes i Houdetsi. Stwierdził, że jeśli miałby zostać porwany, to porwanie nastąpiłoby właśnie w tamtym miejscu. Przyznał, że ma jakieś dziwne przeczucie z tym związane. Samochód rozpłynął się w mroku nocy. (...)
Zasadzka trwała mniej niż 90 sekund. Wewnątrz auta porywacze wybuchnęli entuzjastycznym, pełnym ulgi trajkotem, przerywanym jękami generała, tłumionym przez Giorgiosa, który uciskał mu dłonią usta. Przed nimi były reflektory ciężarówek jadących do Archanes. Trzech partyzantów na tylnym siedzeniu Opla to nie interesowało, ciężarówki mijały ich z rykiem, żołnierze w ciężarówkach siedzieli sztywno wyprostowani, jak zabawki, z karabinami między kolanami.– Cytat z książki
Najnowsza propozycja „Szerokich Horyzontów” zainteresuje wszystkich, którzy jako dzieci czy nastolatki przeżywali przygody bohaterów filmów Działa Navarony i Ucieczka na Atenę i rozwijając historyczną pasję z ogromnym zainteresowaniem śledzili przebieg operacji odbicia Mussoliniego ze szczytu Gran Sasso przez niemieckich spadochroniarzy. „Porwanie na Krecie” z pewnością „poszerzy horyzonty” wiedzy wszystkich entuzjastów historii II wojny światowej, skrzętnie studiujących kulisy wydarzeń, które rozgrywały się w tle ściągających najwięcej uwagi „kamieni milowych” konfliktu. Tytułowe porwanie na Krecie było takim właśnie wydarzeniem, nie mniej ważnym, bo zbliżającym wojenną tragedię do szybszego zakończenia.
„Szerokie Horyzonty” to nowa seria wydawnictwa Grupa Medium, skierowana do pasjonatów historii wojen i wojskowości, zadań specjalnych, zagadnień związanych z terroryzmem i bezpieczeństwem oraz poznawaniem granic, które człowiek jest w stanie przekroczyć w ekstremalnych sytuacjach, w jakich stawia go życie. Książki proponowane w ramach serii „Szerokie Horyzonty” to pieczołowicie dobierane pozycje prezentujące nowe spojrzenie, kompleksowe i interdyscyplinarne, odkrywające wielowątkowość omawianych zagadnień – innymi słowy: poszerzające horyzonty czytelników z każdą przeczytaną stroną. Wydawane książki reprezentują różne formy literackie z zakresu literatury faktu: wspomnienia, biografie, reportaże, opracowania, a tym również akademickie. Czuwają nad nimi merytorycznie eksperci w dziedzinach związanych z daną tematyką, co dodatkową zwiększa wartość wydawnictw.