X Wielkie Grzybobranie
11.10.2011

Zwycięska drużyna dziennikarska X Wielkiego Grzybobrania. X Wielkie Grzybobranie
Fot. Dom Wydawniczy MEDIUM

Już po raz dziesiąty aktorzy, dziennikarze i samorządowcy rywalizowali w zbieraniu grzybów. 18 września 2011 roku na terenie mazowieckiej gminy Długosiodło odbyło się Wielkie Grzybobranie.

W kategorii dziennikarzy zwyciężył Dom Wydawniczy Medium – 15 kg grzybów, W Wielkim Grzybobraniu braliśmy udział już po raz piąty ale po raz pierwszy stanęliśmy na podium na najwyższym miejscu.

Wśród aktorów najwięcej grzybów (12 kg) zebrała drużyna serialu „Ranczo”: Violetta Arlak, Ewa Kuryło i Arkadiusz Nader, którą wspomagała Maria Ciunelis. a wśród samorządowców najwięcej, bo 10 kg uzbierali reprezentanci powiatu wyszkowskiego.

Nagrody wręczone zostały przez Zastępcę Dyrektora RDLP w Warszawie Beatę Zeler, Dyrektora CILP Sławomira Trzaskowskiego, Nadleśniczego Nadleśnictwa Wyszków Waldemara Żmijewskiego i Wójta Gminy Długosiodło Stanisława Jastrzębskiego.

Pogoda sprzyjała zbieraniu grzybów a przewodnikami w tropieniu grzybów byli miejscowi leśnicy. Mimo to grzybów zebrano niewiele. – Takiego ubogiego w grzyby roku naprawdę dawno nie było – oznajmił Justyn Kołek, zaproszony na imprezę grzyboznawca.

Wielkie Grzybobranie” było prowadzone przez dziennikarza Programu I Polskiego Radia Pawła Sztompke. Na scenie występowała „Orkiestra Reprezentacyjna Lasów Państwowych” z Tucholi, Zespół Pieśni i Tańca Wyszków, Zespół Sygnalistów Myśliwskich Pasja a gwiazdą wieczoru był Andrzej Cierniewski oraz Katarzyna i Cezary Żakowie w programie kabaretowym.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się konkursy zręcznościowe Nadleśnictwa Wyszków: Spacer Gajowego, Zwierciadełko, wyścigi grzybiarzy, konkursy edukacyjne, pokazy psich zaprzęgów oraz ptaków drapieżnych Piotra Zadwornego. Na stoisku Lasów Państwowych swoją wystawę "Poznaj grzyby - unikniesz zatrucie" zaprezentowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.
Przy stoisku Nadleśnictwa Wyszków przez cały dzień, za wrzucenie do specjalnych pojemników przesortowanych śmieci, można było otrzymać sadzonki sosny zwyczajnej, olszy, buka, lipy.

W czasie festynu ogłoszono zwycięzców konkursów organizowanych w celu promowania przesłania Międzynarodowego Roku Lasów. Był to program „Czyste Lasy na Mazowszu” Międzynarodowy Konkurs „Młodzież w Lasach Europy” oraz Konkurs plastyczny – „Puszcza Biała - obszar Natura 2000” i Konkurs poetycki – „Las w oczach dziecka”